Header image
«
»
  • FIN – CZE 1:3: První česká výhra na CHG, národní tým zdolal Finy

    19.04.2018 | Klára Petrásková
    FIN – CZE 1:3: První česká výhra na CHG, národní tým zdolal Finy

Do pardubického turnaje vstoupili Češi pravou nohou, když využili přesilovku a dostali se do vedení. Hokejisté Suomi však na nic nečekali a záhy stav klání srovnali. Bojovný souboj nakonec rozsekla třetí část, v níž národní tým využil další početní výhodu a přidal trefu do prázdné brány. Svěřenci trenéra Jandače si tak domácím publikem vychutnali výhru 3:1.

Finsko
Tipsport arena, Pardubice
19.04.2018
19:00
1:3
(1:1, 0:0, 0:2)
Česko
Branky a nahrávky: 12. Suomela (Näkyvä, Kilpeläinen) – 10. Zadina (D. Sklenička, M. Kaut), 50. Jaškin (M. Kaut, D. Sklenička), 60. Nestrašil. Rozhodčí: Oskirko, Soin – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:2. Diváci: 6212. Střely na branku: 35:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči: Toni Rajala – Pavel Francouz.

Finsko: Kilpeläinen – Riikola, Pokka, Kivistö, Honka, Vaakanainen, Näkyvä, Jokiharju – Jormakka, Manninen, Palola – Savinainen, Suomela, Puustinen – Rajala, Sandell, Ikonen – Enlund, Niemi, Anttila – Björkqvist.

Česko: Francouz – Pyrochta, Jordán, Pláněk, D. Sklenička, F. Pavlík, T. Pavelka, J. Galvas, Moravčík – Nestrašil, Horák, D. Kubalík – Zadina, Chytil, Jaškin – M. Kaut, Chlapík, Červenka – Musil, Tomášek, Šťastný.

Lehce neučesaný hokej z obou stran jako první pročísla finská příležitost. Maninnen se zčistajasna zjevil před českou bránou a Francouz měl plnou výstroj práce se zneškodněním nebezpečného pokusu. A další zajímavé situace přinesly dvě české přesilovky, přičemž diváci se dočkali úvodní branky v té druhé. Filip Zadina napřáhl na pravém kruhu a jeho bombu si do sítě nechtěně tečoval jeden z finských beků – 0:1. Vedení ale Čechům nevydrželo ani tři minuty. Antti Suomela si totiž najel do pásma po levém mantinelu a chirurgicky přesně mířenou ranou na přední tyč se nemýlil – 1:1. Hokejisty Suomi vyrovnání nakoplo a v početní výhodě předvedli závěrem třetiny slušný kolotoč, Pavel Francouz se však prezentoval pohotovými zákroky.

V prostřední periodě sice žádný gól nepadl, trestů ale bylo rozdáno požehnaně. Rozhodčí zvedli pravici ke stropu celkem pětkrát, pokaždé po zákroku českých hráčů. Národní tým se tak musel dlouhé minuty bránit ve čtyřech, či dokonce ve třech, a útočná iniciativa byla v těchto okamžicích především na straně Finů. Ti kombinovali v útočném pásmu a hledali recept na českého brankáře, najít se jim ho však nepodařilo. Jakmile se však hrálo ve vyrovnaném počtu, také Češi vystrčili růžky. Několik dělovek vyslal na soupeřovu klec Kubalík, z vrcholu kruhů zase zkoušel švihovku Jordán. Do zajímavé pozice se před bránou dostal také Jaškin, ani on ale skóre před přestávkou nezměnil.

Trend častého vylučování pokračoval i v poslední dvacetiminutovce, celkový počet dvouminutových trestů obou týmů se nakonec zastavil až na čísle 15. A jedna z českých přesilovek našla gólové zužitkování. Dmitrij Jaškin se rychle zorientoval před Kilpeläinenem, nabral na hůl Kautovu odraženou střelu a uklidil ji za beton finského muže v masce – 1:2. O šance nouze nebyla ani nadále. Parádní zákrok vytasil skandinávský brankář proti střele Tomáška. Kotouč už letěl do prázdné klece, Kilpeläinen však fantasticky vytáhl lapačku a puk i vleže na boku chytil. Finové zkusili v posledních minutách hrát power-play, místo vyrovnání ale inkasovali další branku. Českou výhru potvrdil ranou od červené čáry Andrej Nestrašil – 1:3.

Ohlasy po utkání

Josef Jandač (hlavní trenér ČR):
Nemyslím si, že jsme byli lepším týmem, spíš horším. Dali jsme góly z přesilovek a ubránili oslabení. Trochu vázl pohyb, z toho pramenily naše fauly. Možná taky hrála roli nějaká naše nešikovnost. To by se nám v budoucnu nemuselo vyplatit.