Header image
«
»
  • Švédové na závěr porazili Finsko 3:1 a v domácím turnaji si zajistili vítězství

    12.02.2012 | Martin Voltr
    Švédové na závěr porazili Finsko 3:1 a v domácím turnaji si zajistili vítězství

Zápas, jehož vítěz se měl zároveň stát i nejlepším týmem Oddset Hockey Games. Přesně to nabídlo vyvrcholení turnaje mezi Švédskem a Finskem. Utkání se rozjíždělo pozvolněji a obecentsvo si stejně jako v předchozích švédských zápasech muselo na gól počkat až do druhé třetiny. Byli to právě domácí, kdo si vypracoval dvoubrankové vedení, jenže soupeř ještě nesklonil hlavy a duel zdramatizoval. Na vyrovnání však nedosáhl, takže po pojistce Švédů mohla hala Ericsson Globe oslavovat vítězství svého týmu v celém domácím podniku.

Švédsko
Globen Arena, Stockholm
12.02.2012
15:30
3:1
(0:0, 1:0, 2:1)
Finsko
Branky a nahrávky: 36. Kronwall (Silfverberg), 46. Andersson (Danielsson), 59. Lundqvist - 47. Pesonen. Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rusko) – Dahmén, Käck (oba Švédsko). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9263. Střely na branku: 36:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Švédsko: Fasth – Johansson, Ekholm, Kronwall, Bäckman, Fernholm, Dahlbeck, Viklund – Weinhandl, Mårtensson, Andersson – Sjögren, Järnkrok, Silfverberg – Danielsson, Rosén, Jämtin – Pettersson, Lundqvist, Hjalmarsson – Zackrisson.

Finsko: Ortio – Niskala, Puistola, Eronen, Väänänen, Kousa, Järvinen, Kukkonen, Jaakola – Salminen, Kontiola, Lahti – Aaltonen, Lindgren, Pesonen – Pihlström, Hytönen, Tuppurainen – Komarov, Koskiranta, Joensuu – Anttila.

Do zápasu, který se dal označit jako finále turnaje, vstoupily oba týmy s vervou. Ta se však projevovala snad jen v dohrávání osobních soubojů, neboť před oběma bránami se nic moc významného nedělo. Za zmínku stála snad jen šance Calleho Järnkroka, který se dostal před finským brankářem k dorážce.

Joni Ortio, který nastoupil za Finy do turnaje jako třetí brankář v pořadí, si však se všemi pokusy svých protivníků poradil. Když už nestačil na další Järnkrokův pokus, pomohla mu branková konstrukce. Největší návštěva stockholmského programu turnaje viděla v úvodní třetině už třetí bezbrankovou remízu, která se v zápase domácích Švédů zrodila.

Do druhé části vlétli lépe Finové, kteří ze svého soupeře, favorizovaného na vítězství, neměli žádný zbytečný respekt. V osmadvacáté minutě ale mohli být rádi, že Robert Rosén nepochopitelně pohrdnul prázdnou klecí.

Hra se většinu času rychle přelévala z jedné strany na druhou. Blízko k dalšímu gólu byli Švédové, ovšem Nicklas Danielsson z brejku znovu nedokázal propasírovat kotouč skrz brankáře Ortiu. Přesilovka Tří korunek ve 36. minutě už ale změnu stavu přinesla. Silfverberg našel nádherným pasem Staffana Kronwalla, jenž ještě lepší dělovkou rozvlnil finskou síť – 1:0.

Své vedení pojistili Švédové po necelých šesti minutách třetí periody. Vynikající myšlenku Nicklase Danielssona dokončil snadným přiťuknutím do prázdné Jonas Andersson2:0.

Krátce nato si domácí brousili zuby na další gól v přesilové hře. Místo toho ale přišel pravý opak! V oslabení totiž slavil úspěch forčeking Janneho Pesonena, který zůstal nehlídán před Fasthem a zasunutím mezi betony snížil na nejtěsnější rozdíl – 2:1.

Další minuty se odehrávaly jednoznačně ve finské režii. Jenže právě v těchto chvílích se projevily kvality mladého Viktora Fastha. Strážce švédské svatyně totiž skvěle vychytal jak Jesseho Joensuua, tak znovu Janneho Pesonena.

Obrovský tlak hokejistů ze země tisíce jezer se tak svého gólového uplatnění nedočkal. Necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby si naopak Švédsko pojistilo své vítězství v zápase i celém turnaji zároveň. To když si zpoza brány vybruslil Joel Lundqvist a bekhendovým zakončením uzavřel skóre na stavu 3:1.

Ohlasy po utkání

Pär Mårts (Švédsko):

Dnes jsme proti Finům odehráli výborné utkání, přesně takovýhle hokej chceme hrát. Turnaj jsme sice vyhráli, nebyl pro nás ale úplně jednoduchý. Nepovedl se nám hlavně zápas proti českému výběru, kdy jsme byli myšlenkami ještě někde jinde.

Jukka Jalonen (Finsko):

Úvod i závěr zápasu jsme zvládli dobře. Rozhodla ale druhá třetina, ve které bylo Švédsko lepším týmem. My jsme se nedokázali udržet na kotouči, Švédové dobře forčekovali a branka v přesilovce je posadila na koně. Právě prostřední část byla největším důvodem naší prohry.