Header image
«
»
  • Kdo se představí na Karjale? Přehled nominací všech šesti národních týmů

    4.11.2017 | Vojtěch Martinek
    Kdo se představí na Karjale? Přehled nominací všech šesti národních týmů

Start Karjala Cupu, prvního turnaje letošního ročníku Euro Hockey Tour, se kvapem blíží – reprezentace Česka, Švédska, Finska, Ruska a nově i Švýcarska a Kanady proti sobě změří síly už příští týden. S jakými soupiskami jednotlivé národy do turnaje nastoupí? Přinášíme vám kompletní přehled nominací jednotlivých států, které byly postupně odhaleny v průběhu minulého týdne.

Začněme Čechy. Trenér Josef Jandač nominoval na turnaj tři brankáře, devět beků a třináct forvardů. Šanci se předvést v dresu se státním znakem na prsou dostanou hlavně hráči z Tipsport Extraligy a Kontinentální hokejové ligy, včetně tří reprezentačních nováčků – gólmana Marka Mazance, obránce Michala Moravčíka a útočníka Andreje Nestrašila. Své zastoupení v národním týmu ale budou díky Michalu Birnerovi a Liboru Šulákovi mít i švýcarské a finské nejvyšší soutěže.

Nominace České republiky
Brankáři: Pavel Francouz (Čeljabinsk, KHL), Marek Mazanec (Slovan Bratislava, KHL), Patrik Bartošák (HC VÍTKOVICE RIDERA).

Obránci: Jakub Nakládal (Jaroslavl, KHL), Tomáš Kundrátek (N. Novgorod, KHL), Libor Šulák (Lahti, Finsko), Vojtěch Mozík (Podolsk, KHL), Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk, KHL), Ladislav Šmíd (Bílí Tygři Liberec), Vladimír Roth (HC Oceláři Třinec), David Němeček (BK Mladá Boleslav), Michal Moravčík (HC Škoda Plzeň).

Útočníci: Jan Kovář (Magnitogorsk, KHL), Jiří Sekáč (Kazaň, KHL), Roman Horák (Podolsk, KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva, KHL), Robin Hanzl, Andrej Nestrašil (oba Nižněkamsk, KHL), Michal Řepík (Slovan Bratislava, KHL), Michal Birner (Fribourg, Švýcarsko), Jakub Klepiš (BK Mladá Boleslav), Dominik Kubalík, Milan Gulaš (oba HC Škoda Plzeň), Jakub Lev (HC VÍTKOVICE RIDERA), Martin Zaťovič (HC Kometa Brno).


Nejzajímavější postavou v nominaci domácího Finska je jednoznačně Eeli Tolvanen. Teprve osmnáctiletý útočník, kterého si v letošním draftu NHL vybral Nashville, naprosto září v helsinském Jokeritu, kde zatím letos posbíral čtyřiadvacet bodů v šestadvaceti zápasech. V řadách Leijonatu nechybí ani známá jména, zkušenosti týmu budou dodávat například Petri Kontiola, Sami Lepistö nebo Antti Pihlström. O čas v brankovišti se pak bude dělit trojice Koskinen, Ortio a Kilpeläinen.

Nominace Finska
Brankáři: Mikko Koskinen (Petrohrad, KHL), Joni Ortio (Skelleftea, Švédsko), Eero Kilpeläinen (Örebrö, Švédsko).

Obránci Sami Lepistö (Jokerit Helsinky, KHL), Jyrki Jokipakka (Soči, KHL), Ville Lajunen (Spartak Moskva, KHL), Atte Ohtamaa (Kazaň, KHL), Jesse Virtanen (Färjestad, Švédsko), Miika Koivisto, Lasse Kukkonen (oba Oulu), Miro Heiskanen (IFK Helsinky), Mikko Lehtonen, Niko Mikkola (oba Tappara Tampere).

Útočníci: Antti Pihlström, Mika Niemi, Eeli Tolvanen, Marko Anttila (všichni Jokerit Helsinky, KHL), Joonas Kemppainen, Teemu Hartikakinen (oba Ufa, KHL), Petri Kontiola (Jaroslavl, KHL), Veli-Matti Savinaninen (Chanty-Mansijsk, KHL), Antti Erkinjuntti (Langnau, Švýcarsko), Mika Pyörälä (Bern, Švýcarsko), Jarno Koskiranta (Petrohrad, KHL), Sakari Manninen (Örebrö, Švédsko), Jani Lajunen (Lugano, Švýcarsko), Julius Junttila (Oulu), Jukka Peltola (Tappara Tampere).


Kanada se sice pochopitelně bude muset obejít bez hráčů z NHL, jejímu týmu však kvalita rozhodně nechybí. Derek Roy, René Bourque, Ben Scrivens, Simon Després, Mason Raymond, Wojtek Wolski – všechna tahle jména mají za sebou desítky ne-li stovky utkání v nejlepší soutěži na planetě. Ve výběru se ovšem představí i pár talentovaných mladíků, své debuty v seniorské reprezentaci si odbudou Dylan Sikura a Zach Whitecloud. Ti momentálně působí v elitní divizi americké univerzitní soutěže NCAA.

Nominace Kanady
Brankáři: Ben Scrivens (Ufa, KHL), Justin Peters (Kolín n. R., DEL).

Obránci: Karl Stollery (Riga, KHL), Simon Després (Slovan Bratislava, KHL), Chris Lee (Magnitogorsk, KHL), Maxime Noreau (Bern, NLA), Jesse Blacker, Geoff Kinrade (oba Kunlun, KHL), Mat Robinson (CSKA Moskva, KHL), Chay Genoway (Toljatti, KHL), Zach Whitecloud (Bemidji State Univ, NCAA).

Útočníci: Andrew Ebbett, Mason Raymond (oba Bern, NLA), Wojtek Wolski, Gilbert Brulé (oba Kunlun, KHL), Eric O´Dell (Soči, KHL), Rob Klinkhammer (Kazaň, KHL), Christian Thomas (Wilkes-Barre/Scranton, AHL), Matt Ellison (Magnitogorsk, KHL), Derek Roy (Linköping, Švédsko), Brandon Kozun (Jaroslavl, KHL), Rene Bourque (Djurgarden, Švédsko), Quinton Howden (Minsk, KHL), Matt Frattin (Astana, KHL), Dylan Sikura (Northeastern Univ, NCAA).


Soupisku Ruska tvoří výlučně hráči z Kontinentální hokejové ligy, a to dokonce pouze ze sedmi týmů. Z ligu vedoucího Petrohradu bylo nominováno hned deset hráčů, například Vjačeslav Vojnov nebo Nikita Gusev, z moskevského CSKA pak bylo do národního týmu povoláno borců osm, mezi nimi třeba Kiril Kaprizov či Ivan Tělegin. Krom nich se do Helsinek podívají mimo jiné ještě legendární Sergej Mozjakin a tahoun Kazaně Vladimir Tkačev.

Nominace Ruska
Brankáři: Igor Šesťorkin (Petrohrad), Ilja Sorokin (CSKA Moskva), Andrej Karejev (Ufa).

Obránci: Vjačeslav Vojnov, Vladislav Gavrikov, Dinar Chafizullin, Andrej Zubarev (všichni Petrohrad), Bogdan Kiselevič, Nikita Něstěrov (oba CSKA Moskva), Ilja Ljubuškin (Jaroslavl), Nikita Trjamkin (Jekatěrinburg), Vasilij Tokranov (Kazaň).

Útočníci: Nikita Gusev, Alexander Barabanov, Sergej Kalinin, Sergej Plotnikov, Sergej Širokov (všichni Petrohrad), Kiril Kaprizov, Michail Grigorenko, Valerij Ničuškin, Sergej Andronov, Ivan Tělegin (všichni CSKA Moskva), Vladimír Tkačev (Kazaň), Sergej Mozjakin (Magnitogorsk), Pavel Kraskovskij (Jaroslavl).


První soupeř Česka na turnaji, Švédsko, vsadí hlavně na hráče z KHL, které bude doplňovat několik hokejistů z SHL a švýcarské NLA. Krom zkušených borců typu Staffana Kronwalla, Linuse Ömarka či Johana Franssona se v dresu se třemi korunkami představí také nadaný Rasmus Dahlin – sedmnáctiletý bek Frölundy a favorit na jedničku nadcházejícího draftu NHL. V bráně se pak představí Jhonas Enroth, Linus Söderström a reprezentační nováček Magnus Hellberg.

Nominace Švédska
Brankáři: Jhonas Enroth (Minsk, KHL), Magnus Hellberg (Kunlun, KHL), Linus Söderström (HV´71 Jönköping).

Obránci: Staffan Kronwal (Jaroslavl, KHL), Patrik Hersley (Petrohrad, KHL), Jonas Ahnelöv, Erik Gustafsson (oba Omsk, KHL), Johan Fransson (Ženeva, Švýcarsko), Magnus Nygrén (Davos, Švýcarsko), Mikael Wikstrand (Färjestad), Rasmus Dahlin (Frölunda), Simon Bertilsson (Brynäs Gävle).

Útočníci: Linus Ömark (Ufa, KHL), Anton Lander (Kazaň, KHL), Andre Petersson, Dennis Everberg (oba Omsk, KHL), John Norman (Jokerit Helsinky, KHL), Fredrik Pettersson, Robert Nilsson (oba SC Curych, Švýcarsko), Pär Linholm, Joakim Lindström, Oscar Möller (všichni Skelleftea), Dick Axelsson, Johan Rynö (oba Färjestad), Patrick Cehlin (Lulea).


Výběr toho nejlepšího z NLA – tak nějak bychom mohli shrnout soupisku druhého benjamínka na Karjale, Švýcarska. V nominaci celku ze země helvetského kříže nechybí například matador Andres Ambühl, zkušení beci Felicien Du Bois a Raphael Díaz, či tahoun národního týmu na květnovém mistrovství světa Vincent Praplan. Brankářskou jedničkou bude pravděpodobně velezkušený Jonas Hiller, kterému bude krýt záda jednička Davosu Gilles Senn.

Nominace Švýcarska
Brankáři: Jonas Hiller (EHC Biel), Gilles Senn (HC Davos).

Obránci: Eric Blum (SC Bern), Raphael Diaz (EV Zug), Félicien Du Bois (HC Davos), Michael Fora (HC Ambri-Piotta), Philippe Furrer (HC Lugano), Joël Genazzi (Lausanne HC), Romain Loeffel (Genève-Servette HC), Christian Marti (ZSC Lions), Claude-Curdin Paschoud (HC Davos), Yannick Rathgeb (Fribourg-Gottéron), Ramon Untersander (SC Bern).

Útočníci: Cody Almond (Genève-Servette HC), Andres Ambühl (HC Davos), Chris Baltisberger (ZSC Lions), Enzo Corvi (HC Davos), Luca Cunti (HC Lugano), Luca Fazzini (HC Lugano), Gaëtan Haas (SC Bern), Fabrice Herzog (ZSC Lions), Gregory Hofmann (HC Lugano), Denis Hollenstein (EHC Kloten), Dominic Lammer (EV Zug), Simon Moser (SC Bern), Vincent Praplan (EHC Kloten), Thomas Rüfenacht (SC Bern), Reto Schäppi (ZSC Lions), Tristan Scherwey (SC Bern), Gregory Sciaroni (HC Davos), Reto Suri (EV Zug), Pius Suter (ZSC Lions), Samuel Walser (HC Davos).